Overgang fra T35/T38 til T60 med bonus

Forsvaret har nå tatt et viktig grep for å forsøke å holde på personell som står rett foran avslutningen av sine T35/T38-kontrakter. Gjennom en begrenset åpning gis enkelte målgrupper mulighet til overgang fra T35/T38 til T60, uten at opptjent bonus kuttes.

Hovedbilde for artikkelen: "Overgang fra T35/T38 til T60 med bonus"Foto: Helene Sofie Thorkildsen / Forsvaret
Publisert: 30. januar 2026Magnus Strømsvåg

I denne omgang er tiltaket avgrenset til to konkrete målgrupper:

  • Personell på T35 som fyller 38 år før 01.08.2026
  • Personell på T35 som har full bonusopptjening før 01.08.2026

For disse gruppene åpnes det nå for overgang til T60, samtidig som bonus utbetales etter gjeldende regler.

Forsvaret har signalisert at det fortløpende vil vurderes om ordningen kan videreføres for personell som når tilsvarende milepæler etter 01.08.2026, men dette er per nå ikke besluttet.

Vi er fornøyde med at Forsvaret har funnet en god løsning for personellet som har et akutt behov for avklaring. Samtidig forventer vi at Forsvarsdepartementet (FD) nå følger opp med nødvendige avklaringer som gir forutsigbarhet for alle, sier forbundsleder Staale I. Reiten, og viser til at personell på T-35 kontrakter har gjennom tjenstlig erfaring opparbeidet unik kompetanse.

Slik foregår prosessen

Personell som er identifisert som del av målgruppen vil få direkte beskjed via digital postkasse (Digipost). Får du ikke dette og selv mener du er i målgruppen som er definert, ta forbindelse med din kontaktperson i vedlagt skriv.

  • Kunngjøring og utsending av informasjon: 30. januar
  • Frist for å levere villighet: 15. februar
  • Behandling i FSJ råd: 26. februar
  • Utsending av nye arbeidsavtaler: innen 1. mars

I tillegg er det for personell i målgruppen mulig å søke på stillinger på runde 3 uten tap av bonus. NOF oppfordrer på det sterkeste å sette seg godt inn i vedlagt skriv.

Bonus, lønn og øvrige vilkår

Overgangen til T60 innebærer ingen endring i stilling, grad eller beordringsparameter – det er kun tilsettingsvilkåret som endres. Det åpnes for to alternative former for bonusutbetaling: enten månedlig utbetaling over en gitt periode på inntil 2 år eller som engangsutbetaling. Bonusen er skattepliktig, men inngår ikke i feriepengegrunnlaget.

NOFs vurdering

NOF mener at dette initiativet er et skritt i riktig retning for en svært utsatt personellgruppe. Samtidig er det viktig å være tydelig: dette er ikke en tilstrekkelig løsning på Forsvarets samlede personellutfordringer.

Forsvaret trenger fortsatt forutsigbare, rettferdige og langsiktige ordninger som gjør det mulig å stå i tjeneste over tid – ikke midlertidige unntak for stadig nye avgrensede grupper.

NOF vil derfor fortsette å presse på for helhetlige løsninger som gir trygghet for den enkelte og styrker Forsvarets evne til å beholde kompetanse.

Forbundsleder Staale Reiten er tydelig på at denne kompetansen er avgjørende for Forsvarets operative evne og oppbygging. T-35-kontraktene ble innført på begynnelsen av 2000-tallet, i en periode hvor Forsvaret var forpliktet til nedbygging. Ordningen er derfor et produkt av «dyp fredstid» og samsvarer ikke med dagens krevende sikkerhetspolitiske situasjon. I dag står vi i en omfattende militær oppbygging hvor tidlig avgang ved 35 år verken er bærekraftig eller forenlig med Forsvarets ambisjoner og gjeldende langtidsplan (LTP).

Har du spørsmål?

Ta gjerne kontakt med forfatteren(e) av denne artikkelen om du har noen spørsmål om artikkelens innhold.

Portrettbilde av Chris Lindseth

Chris Lindseth

Leder Forhandlingsavdelingen - Utdanning og personell