– 9 års juridisk kamp gir resultat: Fremtidens Forsvarsansatte får mer i pensjon
I dag fikk mange ansatte i Forsvaret en betydelig bedring i pensjonsopptjening. Etter over 9 års juridisk kamp fra Norges offisers- og spesialistforbund (NOF) har Regjeringen nå besluttet å starte umiddelbar rapportering av ATF‑inntekt som pensjonsgivende. Dette betyr at store deler av den operative inntekten – øvelser, vakt, seiling – endelig skal gi pensjon fra første krone.
I dag fikk mange ansatte i Forsvaret en betydelig bedring i pensjonsopptjening. Etter over 9 års juridisk kamp fra Norges offisers- og spesialistforbund (NOF) Foto Hedvig Antoinette Halgunset/ ForsvaretDette er et historisk gjennomslag for NOF og en rettferdighet som har latt vente på seg. ATF, Arbeidstidsavtalen for Forsvaret, har i praksis regulert store deler av den operative hverdagen. Likevel har Staten i mange år nektet å regne disse tilleggene som pensjonsgivende.
NOF har i mange år arbeidet for å få endret innrapporteringen av pensjon slik at lønn utbetalt etter ATF gir korrekt pensjonsopptjening. Dette har vært en av forbundets mest sentrale saker, og det er jobbet bredt gjennom forhandlinger, lokale lønnsoppgjør, hovedtariffoppgjør og politisk påvirkning.
NOF har siden 2010 hatt et tydelig mål gjennom vedlegg på landsmøtet:
NOF skal iverksette et arbeid for å se på utfordringen ifm pensjonsgrunnlag for grupper som har store deler av sin inntekt som ikke pensjonsgivende inntekt.
Forsvarskommisjonen pekte i 2023 på manglende pensjonsopptjening som en av de største utfordringene i Forsvaret, og Stortingets Utenriks- og forsvarskomité fulgte opp i sin innstilling til LTP i 2024 ved å slå fast at dagens praksis skaper en urettferdighet som må rettes opp.
Samtidig med det politiske arbeidet startet NOF i 2018 juridisk bistand til blant andre enkeltmedlem orlogskaptein Charles Blålid, for å prøve SPKs praksis. Etter avslag i SPK ble saken til Blålid valgt som prinsipiell prøvesak. Trygderetten behandlet saken først og ga i 2022 NOF medhold i at tilleggene skulle være pensjonsgivende som variable tillegg. Staten anket til Lagmannsretten, slik at saken fortsatte uavklart.
Forbundsleder i NOF Staale I. Reiten er godt fornøyd med dagens melding fra regjeringen, men det gjenstår arbeid for de med opptjening før 2020. Foto: Torgrim HalvariLagmannsretten behandlet saken i 2024 og kom til samme resultat som tingretten, men vurderte tilleggene som faste. Staten anket til Høyesterett, som behandlet saken i februar 2025 og avsa dom i april. Tre dommere stemte for pensjonsopptjening som variable tillegg, mens to stemte for faste tillegg. Dommen var rettskraftig og avsluttet da en over sju år lang juridisk prosess.
Høyesteretts avgjørelse var et tydelig gjennomslag for NOF som bekreftet forbundets krav om at lønn etter ATF skal gi pensjonsopptjening.
Selv om dommen konkret gjelder fartøytjeneste og vakt, var premissene så klare at NOF vurderte at også øving og luftoperativ tjeneste omfattes. Daværende forbundsleder Torbjørn Bongo uttrykte en klar forventning om at arbeidsgiver tok dommens premisser til etterretning og sørget for rask og prioritert opprydding.
NOF har vært part i saken, gitt juridisk støtte til medlemmene og samarbeidet tett med LO‑advokatene. Forbundet har også løftet saken politisk og fulgt opp overfor Forsvaret og SPK for å sikre at dommen faktisk blir fulgt opp.
Så kommer avklaringen for dagens ansatte med en betydelig bismak. Vi er ikke fornøyde med at medlemmer med operative tillegg før 2020 fortsatt ikke får innrapportert dette som pensjonsgivende inntekt. Høyesterett dommen omhandlet tjeneste før 2020, så det er ikke logikk i å avskjære innrapportering før 2020. Vi arbeider sammen med LO juridiske avdeling for å se på hvordan vi skal følge opp denne gruppen.
Dette er et historisk gjennomslag som bygger på over 15 års arbeid. NOF vil fortsette å jobbe for at våre medlemmer får en rettferdig pensjon fra første krone, uttaler forbundslederen.
Saken oppdateres
Se regjeringens pressemelding:
Større del av forsvarsansattes inntekt blir pensjonsgivende
Se tidligere saker her:
Pension på ATF – Det burde være en selvfølge
Pension på ATF-tilleggene må på plans NÅ
Høyesterettsdommen finner du her.
Relevante artikler

Oppdatering lokale lønnsforhandlinger 2024
Partene i Forsvaret er enig om at militært ansatte gis et tillegg på 1.5%. I tillegg delegeres ytterligere 105 millioner til DIF for videre forhandlinger på enkeltstillinger.

Langtidsplanen for Forsvaret er underfinansiert
Nestleder i Norges Offisers- og spesialistforbund (NOF), Arne-Markus Svendsen, advarer mot at årets forsvarsbudsjett innebærer en reell nedgang og at langtidsplanen er underfinansiert. Han peker på at prisvekst og økte kostnader på militært materiell gjør at satsingen ikke står i stil med behovene.

Brudd i lønnsforhandlingene med staten
Tirsdag brøt LO Stat forhandlingene med staten. Partene sto for langt fra hverandre i det begge sider i hovedtariffoppgjøret i staten kaller for vanskelige forhandlinger.