Enighet i staten

Etter svært krevende forhandlinger ble partene enig, 12 timer på overtid. Resultatet ble likelydende avtaler og at alt av lønnstillegg gis lokalt i Forsvaret, med en avsetning på 2,7% gjeldende fra 1. mai 2026.  Rammen på oppgjøret er lik frontfagsrammen på 4,4%. Dermed har alle hovedsammenslutningene – LO Stat, Akademikerne, Unio og YS Stat landet likelydende avtaler, med felles lokale forhandlinger.

NOFere hos mekleren, Magnus Strømsvåg (forhandler), Staale I Reiten (leder) og Arne Markus Svendsen (nestleder)NOFere hos mekleren, Magnus Strømsvåg (forhandler), Staale I Reiten (leder) og Arne Markus Svendsen (nestleder)
Publisert: 29. mai 2026NOF

Forhandlingen har vært de mest krevende på mange år, så dette har tatt lang tid, sier NOF leder Staale I Reiten. Også LO Stat-leder Elisabeth Steen Onshus som ledet forhandlingene beskriver årets forhandlinger som svært krevende.

-Mye sto på spill for oss og medlemsforbundene. Resultatet gir oss ikke alt vi ønsket oss, men først og fremst gir det oss og våre tillitsvalgte en mulighet til å bedre tariffsituasjonen i staten. Vi får nå felles forhandlinger med like avtaler og med felles lønnsmasse.

For Norges offisers- og spesialistforbund (NOF) har målet vært å få på plass like avtaler i staten. Dagens system med flere tariffavtaler binder opp betydelige ressurser og kan skape skjevheter mellom like grupper. I staten innebærer dette at tid og kapasitet brukes på administrasjon fremfor kjerneoppgaver. I en tid der Forsvaret må prioritere ressursene riktig for å bygge og styrke stridsevnen, er dette særlig uheldig.

-Dette har vært helt avgjørende for oss. Vi ser også at likelydende avtaler var nødvendig for at staten og Forsvaret skal kunne føre en helhetlig og målrettet lønnspolitikk.  Det vil våre medlemmer være tjent med, sier Staale I Reiten, forbundsleder i Norges offisers- og spesialistforbund (NOF).

Lønnsoppgjøret i 2025 var et godt oppgjør for NOFs medlemmer.  Årets kommende lokale forhandlinger gjør det mulig å bygge videre på dette resultatet.  Dette vil skje til høsten, men først skal resultatet gjennom en uravstemning.

NOF kommer tilbake med mer informasjon om resultatet av oppgjøret og hvordan uravstemning skal gjennomføres og frister.

Det vil også komme en egen melding om hvordan en skal melde inn krav til høstens lokale forhandlinger, når uravstemningen er gjennomført. Her skal være dyktige forhandlere fortsette jobbe for økt kjøpekraft for våre medlemmer i Forsvaret.

I meklingen fra NOF deltok Staale I Reiten (leder), Arne-Markus Svendsen (Nestleder) og Magnus Strømsvåg (forhandler)

Bakgrunn - lønnsoppgjøret 2026

NOFs krav inn i dette lønnsoppgjøret var like avtaler i staten.

Forhandlingene i staten startet 15/4, og det var ikke mulig å komme til enighet innen den opprinnelige fristen 30. april kl 2400. Etter brudd i forhandlingene gikk derfor oppgjøret til mekling.

Mekling startet 7/5, og siden tirsdag har partene sittet hos Riksmekleren. Meklingsfristen var 28. mai kl 2400, men kom først til enighet 12 timer på overtid.

Avsetning til lokale forhandlinger er på 2,7% med virkning fra 1. mai 2026. Det ble i år ikke gitt sentrale tillegg. Alt av lønnstillegg skal forhandles ifm lokale forhandlinger til høsten.

Har du spørsmål?

Ta gjerne kontakt med forfatteren(e) av denne artikkelen om du har noen spørsmål om artikkelens innhold.

Portrettbilde av Staale Reiten

Staale I. Reiten

Forbundsleder

Bilde av Arne-Markus Svendsen

Arne-Markus Svendsen

Nestleder