Møt noen av menneskene som jobber for deg – Jan Bendheim
Siden 1896 har NOF vært en sentral del av utviklingen av Forsvarets arbeidsliv. Fra krav for underoffiserer til dagens tariffsystem har forbundet fulgt profesjonen tett. Møt menneskene bak forhandlingene – her er Jan Bendheim forhandler i forhandlingsavdelingen.
Jan Bendheim forhandler i forhandlingsavdelingen. Foto: Torgrim Halvari- Hva er det mest spennende du har gjort for NOF?
Det er mange år tilbake og var relatert til Rygge hovedflystasjon i år 2000/2001. I arbeidet med langtidsplanen ble Rygge hovedflystasjon foreslått lagt i «møllpose». Jeg var leder av NOF avd Rygge og tok på meg ansvar for å få endret anbefalingen.
Vi var 2 tillitsvalgte, jeg for de militære og Ulf Larsen (FF) for de sivilt ansatte, som jobbet dag og natt over flere måneder med å lage dokumentasjon og informere. Vi gikk inn i en arbeidsgruppe sammen med flere ordførere, fylkesordfører, LO og flere, og hadde flere møter på Stortinget med partigrupper og komiteer.
Jeg var alltid den som holdt orienteringer. Våre argumenter var todelt. Viktigst var operative argumenter ift behovet for en jagerflybase i sør. Alle våre argumenter har vist seg å holde stikk også etter anskaffelsen av F35, og ikke minst når «evig dyp fred» dessverre ikke lenger er framtidsutsiktene.
I tillegg argumenterte vi for åpning for sivil flytrafikk fra Rygge og dertil kostnadsdeling. Dette ble en realitet bare et par år etterpå, og i løpet av de årene det var sivil virksomhet ble det gjort betydelige oppgraderinger av infrastruktur som Forsvaret nyter godt av enda i dag.
Hvilken sak du/dere har jobbet med husker du best?
Som omstillingstillitsvalgt har det vært mange «minneverdige» omstillingsprosjekter på godt og vondt. Det er ikke til å komme unna at de prosjektene hvor arbeidsgiver i minst grad har tatt partssamarbeidet på alvor er de jeg husker best. Det er fordi arbeidet har vakt så sterke følelser og alt av fokus og arbeidskraft har blitt mobilisert for å forsøke å få gjennomslagskraft. Modernisering og effektivisering (M&E) økonomi, og M&E forenkling forsvarsstab, må trekkes fram. Økonomiprosjektet var katastrofalt, og dessverre var det ikke mye vi klarte å endre på. Men i protokoller og referater framgår våre synspunkter tydelig og av evalueringsrapportene kan vi konkludere med at vi dessverre hadde rett i mye.
I arbeidet med FST gikk vi til brudd i forhandlingene og løsning ble meklet fram av FD. Beslutningen om å gå til brudd ble vi enig om på vår side av bordet. Det er et sterkt virkemiddel og et resultat av manglende forståelse for partssamarbeid fra arbeidsgivers side.
Hvilken person du har jobbet sammen med i eller utenfor NOF har imponert deg mest, hvorfor?
Flere har imponert, men jeg vil framheve Torbjørn Bongo. Han hadde en imponerende evne å finne strategiske og taktiske tilnærminger til en sak og å ikke gi seg når målet var viktig nok.
Relevante artikler

Oppdatering lokale lønnsforhandlinger 2024
Partene i Forsvaret er enig om at militært ansatte gis et tillegg på 1.5%. I tillegg delegeres ytterligere 105 millioner til DIF for videre forhandlinger på enkeltstillinger.

Langtidsplanen for Forsvaret er underfinansiert
Nestleder i Norges Offisers- og spesialistforbund (NOF), Arne-Markus Svendsen, advarer mot at årets forsvarsbudsjett innebærer en reell nedgang og at langtidsplanen er underfinansiert. Han peker på at prisvekst og økte kostnader på militært materiell gjør at satsingen ikke står i stil med behovene.

Brudd i lønnsforhandlingene med staten
Tirsdag brøt LO Stat forhandlingene med staten. Partene sto for langt fra hverandre i det begge sider i hovedtariffoppgjøret i staten kaller for vanskelige forhandlinger.