Viktige vedtak for neste års Landsmøte

Denne uken arrangerte NOF årets siste landsstyremøte. Under det tre dager i Trondheim fikk forbundet på plass planer og budsjett for 2026 og det ble gjort vedtak for neste års Landsmøte.

Landsstyredeltakerne under årets siste samling. Foto: Torgrim HalvariLandsstyredeltakerne under årets siste samling. Foto: Torgrim Halvari
Publisert: 5. desember 2025Torgrim H. Halvari

På møtets første dag orienterte forbundsleder Staale I Reiten om forbundets arbeid nå i høst med bla budsjetthøring og status på i arbeidet med å få på plass pensjon på ATF og arbeidet med å få på plass nye regler fra 1. jan 2026 for de som har særaldersgrense.

Landsstyrerunden

Så var det landsstyrerepresentantenes tid til å presentere saker som opptar dem. Her ble det blant annet nevnt at mer ansvar og oppgaver betyr at kompetansen til enkelte linjeledere må styrkes, klarering av personell tar for lang tid, enklere håndtering av reiseregninger, stort arbeidspress, flere oppgaver og økt aktivitet uten tilførsel av mer personell, lav hviletid som igjen kan gå ut over sikkerheten, utenlandsoppdrag skaper hull hjemme som ikke fylles, eldre materiell som må byttes ut, for stor rotasjon i enkelte lederstillinger, nye HR bestemmelser er bra og at NOF må ta vare på medlemmene når Forsvaret skal vokse.

Det ble også lagt fram orienteringssaker og aktuelle saker fra ledelsen, forhandlingsavdelingen og markedsteamet. Jan Bendheim hadde også et grundig innlegg om statusen innen modernisering og effektiviseringsprosjektene.

Komitéer til landsmøtet

Møtet i Trondheim var første møtet både for vår nye leder Staale I Reiten og nye nestleder Arne Markus Svendsen. Begge gjorde en utmerket jobb med å lede landsstyret gjennom møtedagene.

Under møtet fikk også vår eksklusive rabattpartner OPRA anledning til å komme med en orientering om sitt arbeid. 

Videre ble det satt ned flere komiteer som skal jobbet målrettet mot landsmøtet i oktober 2026.

Forbundsleder avsluttet landsstyremøtet med å si at det under møtet var gode diskusjoner og viktige vedtak, og noen av vedtakene er starten på arbeidet som skal gjøres mot Landsmøtet høsten 2026.